MBA Chances עמוד הביתHaas_business_school Booth_business_school Columbia_business_school Harvard_business_school INSEAD_business_school Kellogg_business_school London_business_school Sloan_business_school Stern_business_school Stanford_business_school Wharton_business_school
  הודעות חדשות הודעות חדשות הזנת RSS - שאל את ארינגו: תהליך הקבלה
  שאלות ותשובות שאלות ותשובות  חיפוש בפורום   הירשם הירשם  היכנס היכנס

שאל את ארינגו: תהליך הקבלה

תשובות ארינגו מתפרסמות בכל יום שלישי  כתוב תגובה כתוב תגובה עמוד  123 172>
הודעה
  שיחה חיפוש שיחה חיפוש  אפשרויות שיחה אפשרויות שיחה
כותב
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו שיחה: שאל את ארינגו: תהליך הקבלה
    פורסם: 06 בנובמבר 2006 ב 17:58
aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

מצב: לא מחובר
נקודות: 1589

To: yotambz

Hi Gilam
I’m thinking of applying to the top 20 MBA programs to the class starting 2008.

I’m at my last year of my B.A. in business with a GPA 83 (will be better at the end of this year), i’ll be taking the GMAT in 2 month I’m hoping around 700 psychometric 710. i volunteered to the army for 1 year. And i have been volunteering at ruah tova 2 years.
For the past 3 years i have been working in the finance area. And a year ago i was pulled to a big investment bank in Israel, i manage 2 people (allot for my age 24 in this industry).
After snooping around i was told that my work experience is good but not enough coz i still haven’t graduated and i need more post BA experience, can i have your opinion? Should i delay my app and get more post B.A work?
And what are my chances at the top 20 programs?

Interesting question... I just discussed a very similar situation with the head of the admission committee of a top-5 school on Friday, so I can share some updated impressions...

Your current level of work experience (currently managing 2 people at a large local investment bank) sounds similar to that of many successful Israeli applicants. However, the fact that it's what they call "during college" reduces the effectiveness a bit.

If you think that the position you will hold (assuming you delay your application by another year) will be significantly stronger (in title, in amount of people managed) than your current position, it may make sense to wait a year. However, even if that is the case, consider trying both - applying to a couple of places for 2008, experiencing the process, possibly getting into a good school, and, if not, trying again for 2009. In fact, I was in a similar situation (applied towards the end of my BA) and I followed this "roadmap". It went well and I ended up cutting my law internship and going to the US.  

My general impression is that, under the data and expectations that you provided and assuming strong essays and recommendations, for 2008 programs you will be a strong candidate in programs ranked around 20 and competitive in programs ranked around 10-20.

Thanks and good luck to all

Tom.    

Sure. Hope I helped.

Gilam

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 06 בנובמבר 2006 ב 18:15 aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

To: shaolin007

שלום גלעם,

הייתי רוצה לקבל את חוות דעתך  על הסיכויים שלי להתקבל לטופ-10 בארה"ב (דגש על ניו-יורק) ובאירופה. יש לי ביוגרפיה קצת מעניינת, עם צדדים חזקים וחלשים. קודם כל, אני בן 31.5 וידוע לי שזה לא בדיוק יתרון, אבל הסיבה בהמשך...

הנתונים שלי:

השכלה

תואר ראשון מאוניברסיטת בן-גוריון בהנדסת מערכות תקשורת. ציון סוף תואר 85. הייתי באחוזון ה-36, ואת השנה הראשונה התחלתי עם מילגה מלאה.

אני עכשו מתחיל להתכונן ל GMAT. בפסיכומטרי יש לי 732, ואני מעריך שאוציא מעל 700 ב GMAT.

תעסוקה

מתכנת באינטל (שנה) ולפני כן בודק תוכנה במשך כשנה וחצי בחברת סימנטק.

שונות

הסיבה לגילי המתקדם יחסית למועמדים אחרים היא שעד גיל 26 הייתי מוסיקאי מקצועי. ניגנתי בלהקה מפורסמת שמאוד הצליחה ומכרה הרבה תקליטים בארץ (תקליט פלטינה ושני זהב), הופיעה בכל הארועים הגדולים (צמח, ערד וכיו"ב), והיתה לא פעם להקת השנה. לאחר-מכן נסעתי לניו-יורק ולמדתי שם מוסיקה ב-New School for Social Research במשך כשנה (בעיקר למטרות ויזה) על חצי מילגה. זהו בית-הספר הכי טוב בעולם לג'אז ומוסיקה עכשוית כיום. לאחר מכן הוצאתי ויזת אמן שאיפשרה לי לעבוד שם, על סמך פרסומים והמון עיתונות שהיו לי מהארץ. לאחר כשנה וחצי של שהות בניו-יורק החלטתי לעשות הסבה מקצועית מפני שמתימטיקה ומחשבים תמיד היו קרובים לליבי גם כן, והרגשתי איזשהו מיצוי מהמוסיקה. זה היחה ב-2000. חזרתי לארץ ללמוד משום שהיו לי כאן לימודים בחינם.

צבא

הייתי נגן בלהקה צבאית. היה לנו סבב תקופתי שבו כל אחד היה "מפקד להקה" לכמה חודשים, אך זה היה בעיקר תפקיד רשמי ללא שום אחריות מהותית.

החולשה העיקרית שלי היא שאין לי שום נסיון ניהולי ושום ניסיון פיקודי.

מבחינת תרומה לקהילה תמיד התנדבתי לכל מיני דברים, עשיתי פר"ח בפנימיה מאוד קשה בבאר-שבע, לימדתי מוסיקה בבית השנטי, וכמובן הופעתי בהתנדבות באינספור מקומות.

עוד חולשה היא שאני מניח שאצטרך להסביר את המהפך הפתאומי הזה בקריירה.

האם אפשר לחלץ מכל זה משהו (פעם בהנחה של 700 ופעם בהנחה של 750 ב GMAT)?

עמית, להערכתי עם חיבורים והמלצות חזקים ו-GMAT 700, תהיה מועמד תחרותי בתוכניות כגון טאק, NYU, LBS, מישיגן. עניין המוזיקה ייתן לך נקודות הן בהקשר של גיוון הכיתה והן בהקשר של התלהבות מה"דמות". באינסאד, בוורטון ובקולומביה תהיה בין תחרותי לסטרצ' להערכתי (יותר לכיוון הסטרצ'). הרוורד וסטנפורד יהיו סטרצ' להערכתי. עם GMAT 750 תהיה להערכתי מועמד חזק בתוכניות כגון LBS, מישיגן, NYU, Fuqua ומועמד תחרותי (לכיוון החזק) באינסאד ובקולומביה. בוורטון ובסטנפורד תהיה בין תחרותי לסטרצ' (יותר לכיוון התחרותי בוורטון). הרוורד יהיה סטרצ' להערכתי.

תודה רבה,

עמית

בבקשה. מקווה שעזרתי.

גילעם

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 06 בנובמבר 2006 ב 18:32 aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

To: gets

Gilam, thank you very much for the evaluation.

I would appreciate if you estimate my chances also at Chicago, Michigan, LBS and  CMU (I have checked the website of these programs and it seems that my stats are within their middle 80%, although at the lower end).
I believe that you will be competitive at CMU, competitive to stretch at LBS and Michigan (closer to stretch in both). Chicago will be a stretch.

I probably would be able to get a recomendation of math proffessor at Northwestern (not a Kellogg proffesor) if I apply to Kellogg. What can be the added value of such recommendation and will it influence your estimation?
I believe that the fact that this person is a Northwestern professor will add to the effectiveness of the recommendation. I think that the addition will be "medium". However, the fact that he's a Northwestern professor is one of about 15 considerations in picking a recommender. For example, if the level of excitement of other potential recommenders is likely to be higher, or if this guy did not supervise your work, it will probably make sense to go with other recommenders.

Regarding the time and money I would be able to spend about 2 hours a day on the apps during weekdays and 2-6 hours on weekends, I don't think  that this amount of hours will change next year, but of corse I would have more than 2 month to prepare the apps. I am not sure I will be able to visit programs this year, but do not cancel the possibility completely. Regarding the money, I am not sure what you have meant, but probably will use some sort of consultancy services. Would appreciate to talk to you by phone. Please send me your phone number to
ge_ts
@
yahoo.com

I think I can imrove my GMAT to 690-700, maybe 720-730.
My main concern is that if I apply and won't be admitted then at the end of march, after a four month break,  I will start preparing to retake GMAT almost from scratch, and that will leave me with the minimum time for writing an apps next year. The other concern is the recent trend for admiting younger applicants. What a role can play this one year age difference? I think that the difference will be small.

I also found out that at Cornell the January round is actualy 3rd round. What are the chances to be admitted at Johnson's 3rd round compared to those of 1st and 2nd? The chances in their 3rd round are likely to be similar to the chances in the second round, possibly a bit smaller. The chances in the second round (in my experience, and I may be wrong this year) are likely to be a bit smaller (or, less likely, significantly smaller) than the chances in the first round.

Thank you in advance.
gets

Sure. Hope I helped.

Gilam
חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט ilia1313 ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 10 בנובמבר 2006 ב 16:46 ilia1313  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

נקודות: 2

To: Gilam

Hi Gilam,

Can you please estimate my chances to attend the followings school's,and what can i do to improve my chances:

Berkeley,Chicago,Kellogg,NYU,UCLA,Columbia,MIT

I am still at the very beggining of the procidure so i don't have a GMAT yet but i guess it will be around 700, my psychometric score is 708.

I am 25 years old now,

At the moment i work in the Hedge fund industry as an economist for a couple of months.

i graduated from Tel-aviv university, economics and management with final grades of 85 and 81 this fall.

In the arny i served as a combat medic at the anti-airforce units.

I have also been a pro Basketball player since the age of 10.

If it's of any relevance, i were born in Russia and imigrated to israel in 1991.

Thanx for the help,

Ilia

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט maayanpi ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 11 בנובמבר 2006 ב 21:18 maayanpi  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

נקודות: 30

To: Gilam

גלעם שלום,

כל הכבוד ותודה על העזרה הרבה שאתה מעניק בפורום זה, שהופכת הנושא לנגיש ובהיר יותר. 
אודה לך אם תוכל להעריך את סיכויי להתקבל ל-Insead, LBS ול-Top 10 בארה"ב.
אני בן 28, שנה שלישית ואחרונה בתואר ראשון במדעי החיים והרפואה, אותו אני צפוי לסיים בהצטיינות (ממוצע 92-93). ציון GMAT - 730.
אני בוגר קורס חובלים, שירתתי 6.5 שנים בחיל הים בתפקידים של מפקד דבורה, מדריך בקורס חובלים, וכן מפקד סיירת דבורות (4 דבורות) ובמקביל סגן מפקד היחידה. במסגרת תפקיד מפקד הסיירת פיקדתי ישירות על כ-50 איש ובמסגרת תפקיד סגן מפקד היחידה הייתי אחראי על כ-150 איש והניהול השוטף של היחידה. במהלך השירות נבחרתי לקצין מצטיין.
לאחרונה התחלתי בעבודה בעמותה המטפלת בנוער בסיכון דרך פעילות בים. אני מתכנן להגיש מועמדות לספטמבר 2008, כך שאיני חושב שאספיק לבצע תפקיד משמעותי נוסף לפני הגשת הבקשה.

תודה רבה מראש,

מעין

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט epony ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 13 בנובמבר 2006 ב 00:20 epony  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

נקודות: 940

To: Causa Sui

Causa Sui,

1-year programs are usually considered less appropriate for career changers, especially if the desired career is in investment banking.

IB recruiters usually recruit 2-year MBA grads, and the first picks are usually of those that completed an IB summer internship.

That said, I'm not very familiar with Canadian MBA degrees, but I would suspect that they carry less weight that those of US MBA degrees in terms of attractiveness to American employers. On the other hand, Candian b-schools have recently received a very high ranking by Business Week

If you're still keen on a 1-year program, there are several US MBA programs that offer a 1-year track, e.g. Kellogg (15 months), Babson, Cornell, Columbia, Emory, Thunderbird etc. - These programs are usually called "accelerated full-time" and sometimes require a masters degree, proof of return to family business, and/or a business undergrad degree (check them out for more details).

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 13 בנובמבר 2006 ב 14:04 aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

To: ilia1313

Hi Gilam,

Can you please estimate my chances to attend the followings school's,and what can i do to improve my chances:

Berkeley,Chicago,Kellogg,NYU,UCLA,Columbia,MIT

I am still at the very beggining of the procidure so i don't have a GMAT yet but i guess it will be around 700, my psychometric score is 708.

I am 25 years old now,

At the moment i work in the Hedge fund industry as an economist for a couple of months.

i graduated from Tel-aviv university, economics and management with final grades of 85 and 81 this fall.

In the arny i served as a combat medic at the anti-airforce units.

I have also been a pro Basketball player since the age of 10.

If it's of any relevance, i were born in Russia and imigrated to israel in 1991.

Ilia, in my evaluation I will assume you are a male (if you were female, your admission chances would have probably been higher). Assuming strong essays and recommendations and a GMAT score of 700, my estimate is that you will be a competitive-to-strong candidate at UCLA (closer to competitive) and a competitive candidate at NYU. Kellogg and Columbia are likely to be a stretch. MIT, Chicago and Berkeley are likely to be between competitive and stretch (closer to stretch at MIT).

Thanx for the help,

Ilia

You're welcome. Much luck with the process.

Gilam

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 13 בנובמבר 2006 ב 14:20 aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

To: shachar_g

Hi Gilam,

I have a question regarding taking the GMAT a second time. If the second time I take the GAMT I get a lower that the one I got on my first time, is the last one the only score the universities receive? And how much weight do they have for the GMAT scores of tests that are not your last GMAT test?

Most schools relate mostly or only to your highest GMAT score (if you note which specific schools you're interested in, I'll be able to provide a more concrete answer). Some schools put little weight to the other scores. Other schools (such as INSEAD) formally ignore it but pratically take a look at it and give it litte weight. Most schools (such as NYU Stern) ignore it completely.

Thanks,

Shachar

You're welcome. Good luck!

Gilam

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט aringo ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 13 בנובמבר 2006 ב 14:26 aringo  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

To: maayanpi

גלעם שלום,

כל הכבוד ותודה על העזרה הרבה שאתה מעניק בפורום זה, שהופכת הנושא לנגיש ובהיר יותר. שמח לשמוע. תודה.
אודה לך אם תוכל להעריך את סיכויי להתקבל ל-Insead, LBS ול-Top 10 בארה"ב.
אני בן 28, שנה שלישית ואחרונה בתואר ראשון במדעי החיים והרפואה, אותו אני צפוי לסיים בהצטיינות (ממוצע 92-93). ציון GMAT - 730.
אני בוגר קורס חובלים, שירתתי 6.5 שנים בחיל הים בתפקידים של מפקד דבורה, מדריך בקורס חובלים, וכן מפקד סיירת דבורות (4 דבורות) ובמקביל סגן מפקד היחידה. במסגרת תפקיד מפקד הסיירת פיקדתי ישירות על כ-50 איש ובמסגרת תפקיד סגן מפקד היחידה הייתי אחראי על כ-150 איש והניהול השוטף של היחידה. במהלך השירות נבחרתי לקצין מצטיין.
לאחרונה התחלתי בעבודה בעמותה המטפלת בנוער בסיכון דרך פעילות בים. אני מתכנן להגיש מועמדות לספטמבר 2008, כך שאיני חושב שאספיק לבצע תפקיד משמעותי נוסף לפני הגשת הבקשה.

מעיין, עם חיבורים והמלצות חזקים תהיה להערכתי מועמד חזק ב-LBS ומועמד תחרותי עד חזק (יותר לכיוון החזק) באינסאד. בארה"ב, תהיה להערכתי מועמד חזק עם פוטנציאל למילגה משמעותית בתוכניות כגון טאק, שיקגו, NYU, מישיגן, ברקלי. תהיה מועמד תחרותי עד חזק בוורטון, בקולומביה ובקלוג. תהיה להערכתי מועמד תחרותי בהרוורד (עם פניה חזקה בסיבוב הראשון ל-2008 ועם ראיון טוב, אף לכיוון החזק) ובסטנפורד. 

תודה רבה מראש,

מעין

בבקשה. מקווה שעזרתי.

גילעם

חזרה לראש העמוד
 אפשרויות הודעה אפשרויות הודעה   תודה (0) תודה(0)   ציטוט crocop ציטוט  כתוב תגובהתגובה קישור ישיר להודעה זו פורסם: 15 בנובמבר 2006 ב 21:37 crocop  הצג תפריט
Guest Group
Guest Group

נקודות: 17

To: samiam

שלום גילעם

אשמח מאוד אם תוכל לייעץ לי !!!

במקור תכננתי להתחיל ללמוד בספטמבר 2008

אך ממועד ה GMAT

ועד המועד האחרון לרישום (ב MIT)

יהיו לי  3 שבועות (סיבוב שני) וחשבתי שאולי בעזרת השם אם ממש אצליח ב ג'ימאט כדי לי לנסות כבר השנה

האם אתה חושב שאוכל להכין מועמדות ראויה ב 3 שבועות? חשבתי פשוט שאולי שווה לי לנסות להתקבל לספטמבר 2007 משום שעם ציון GMAT 

גבוה ולאור הנסיון וההמלצות שאני יכול לקבל אני חושב שיכולה להיות לי מועמדות חזקה בהחלט

האם הגשה של מועמדות השנה, תוכל לפגוע לי בהגשת מועמדות בשנה הבאה (בהנחה שלא אתקבל בגלל מכתבים לא טובים וכו')

אשמח לשמוע את דעתך

תודה

חזרה לראש העמוד
 כתוב תגובה כתוב תגובה עמוד  123 172>
  שתף שיחה   

הרשאות פורום  הצג תפריט

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.17
Copyright ©2001-2013 Web Wiz Ltd.

העמוד הזה נוצר ב .141 שניות.